SEMPOZYUM HAKKINDA

                                                               VII. ULUSLARARASI ORTA DOĞU SEMPOZYUMU AFİŞİ

 


VII. ULUSLARARASI ORTA DOĞU SEMPOZYUMU
İstanbul Gelişim Üniversitesi
VII. Uluslararası Orta Doğu Sempozyumu
10-11 Mayıs 2022
Orta Doğu'da Siyasal ve Toplumsal İstikrar

 

Orta Doğu bölgesi küresel güç çekişmesinin bir sonucu olarak süregelen çatışmalar nedeniyle uluslararası politikanın odak noktasındadır. Bölgesel ve küresel güçler arasındaki hegemonik mücadelenin yanı sıra “etnik ve mezhepsel çatışmalar”, “terörizm” ve mülteci krizi” gibi problemler bölgenin temel karakteristik özelliği haline gelmiştir. Bu doğrultuda, bölgeye barış ve istikrar getirme potansiyeli barındıran yaklaşımların ortaya konulması için bölgenin kendine has özelliklerinin dikkate alındığı araştırmalara ihtiyaç vardır.

Bu bağlamda, 2021-2022 akademik yılı bahar döneminde İstanbul Gelişim Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü, İGUSAM ve TASCA tarafından Google Meet üzerinden çevrimiçi gerçekleştirilecek olan VII. Uluslararası Orta Doğu Sempozyumu farklı ülkelerden seçkin araştırmacılar ve akademisyenlerin katkılarıyla çözüm odaklı bir yaklaşım çerçevesinde “Ortadoğu’da Siyasal ve Toplumsal İstikrar” konusuna odaklanmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda, bölgedeki istikrarsızlığın nedenlerini politik, ekonomik, tarihsel ve kültürel boyutlarıyla incelemek suretiyle bölgede kalıcı barış ve sürdürülebilir kalkınmanın kurulmasına yardımcı olacak yeni perspektiflerin ortaya konulması amaçlanmaktadır.


10-11 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan oturumlara 
katılmak için gerekli linkler şu şekildedir;

Açılış oturumu için katılım linki: 
https://meet.google.com/vwi-cadg-rgu

İngilizce / Arapça oturum için katılım linki: https://meet.google.com/vwi-cadg-rgu

Türkçe oturum için katılım linki https://meet.google.com/yre-xyhu-pfe


Önemli Not:

Sempozyum Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere üç dilde gerçekleştirilecektir.

Sempozyuma Türkçe veya Arapça bildiri ile başvuracak olan katılımcıların özet metinlerine İngilizce Abstract eklemeleri gerekmektedir.

Bildirisi kabul edilen ve sempozyumda sunumunu gerçekleştirecek olan katılımcıların sempozyum kitabında yayımlanmak üzere 11 Mayıs 2022 tarihine kadar Tam Metin göndermesi gerekmektedir.Not: Aşağıdaki bağlantılardan bir önceki yıl gerçekleştirilen VI. Uluslararası Orta Doğu Sempozyumu'na ilişkin e-kitabı ve kitap kapağını indirmeniz mümkündür:

VI. Orta Doğu Sempozyumu Kitabı 

VI. Orta Doğu Sempozyumu Kapağı